OpenCV 2.3 ile Optical Flow C++

  Optical flow yöntemi, hareket kestirimi, nesne takibi, video stabilizasyonu(titreşim,hareket giderme), imge mozaikleme, stereo vision ile derinlik bilgisi eldesi gibi operasyonlarda sıklıkla kullanılan temel bir araçtır. Genel olarak Optical flow yöntemi bir resimdeki noktanın diğer bir resimde nereye gittiğini bulmaktadır. Burada OpenCV nin sağladığı fonksiyonlarla Lucas Kanade optical flow örneği bulunmakta. OpenCV  kütüphanesinin C dili arayüzlerini kullnıarak geliştirilen bu uygulamayı  C++ a çevirdim.     Yukarıdaki linkten tüm projeyi indirebilirsiniz. Proje VisualStudio 2010 C++ ile OpenCV 2.3 ü kullanmak için herşeyi içeriyor. Tüm libler, headerlar, dll ler proje içerisinde.  Bu nedenle boyutu biraz büyük. İndirdikten sonra sln dosyasını açtığınızda doğrudan derleme yapabilirsiniz. OpenCV kütüphanesini uygulamanızda kullanma konusunda sıkıntı yaşıyorsanız bu projeyi taslak olarak kullanabilirsiniz. Microsofttan VS2010 C++ express edition 'ı ücretsiz olarak indirip kullanabileceğinizi ekleyelim.

3 yorum - yorum yaz:

A. Tahir dedi ki...

Eline sağlık.. Ben openCV kullanırken video kullanıyorum nede olsa framelere ayrılınca aynı jpeg kullanımı gibi oluyor.. Hareketli görüntülerle çalışmak işlemciyi çok yorsa da daha motive edici olduğunu düşünüyorum..

Yanlız C++ ' da göründüğü üzere daha kısa kodlarla işi halletmek mümkün ancak nesne kavramını anlamadan bu arayüze geçmemek lazım. Şimdilik C'ye devam.

Bu arada Mic.Visu.Studio'da çok çile çektiğim için DevC kullanmaktayım, ne de olsa arayüzü türkçe :D

Adsız dedi ki...

Çok güzel bir yazı olmuş.
Özellikle projeye tüm kullanılan materyalleri eklemeniz çok işime yarıyacak.
Paylaşımlarınızın devamını bekliyorum.
Birde sorum olacak. Opencv
OpenCV-2.3.2-GPU-demo-pack-win32.exe
diye birşey çıkarmış içinde sanırım temel uygulamalar var ama ben çalıştıramadım sizce sebebi ne olabilir.
İyi günler

Volkan SALMA dedi ki...

Teşekkür ederim Mesut Bey.
OpenCV-2.3.2-GPU-demo-pack-win32.exe den yeni haberdar oluyorum. İndirip kurdum. Konsolda aşağıdaki şekilde hata aldım.

OpenCV Error: Gpu Api call (CUDA driver version is insufficient for CUDA runtime
version) in unknown function, file ..\..\..\opencv\opencv\modules\gpu\src\gpuma
t.cpp, line 863

Cuda driverları aşağıdaki sayfada sunuluyor.
http://developer.nvidia.com/cuda-toolkit-31-downloads#Windows

Ancak bende nvidia ekran kartı olmadığı için bu driverları kuramadım. Uygulamayı da çalıştıramadım. Siz nasıl bir hata alıyorsunuz.

Yorum Gönder